Víte že...

Zatím co spotřeba piva a tvrdého alkoholu v česku již několik let vytrvale klesá,spotřeba vína naopak neustále roste.V roce 1990 byla necelých 15 litrů na hlavu,v roce 2000 více než 16 litrů a v loňském roce to již bylo téměř litrů 20 ! Celkově tak současná spotřeba činí zhruba 200 milionů litrů za rok...Máme ovšem ještě co dohánět,neboť evropský průměr činí asi 25-26 litrů na hlavu.

A jak bumbají naši evropští sousedé? Tak francouzi zvládnou 46 litrů na hlavu za rok,italové 42, portugalci rovněž,švýcaři překvapivě 38, rakušané 29.Španělé - také překvapivě - jen 26 a němci 25 litrů. Ovšem kdo bumbá absolutně nejvíc,to by Vás určitě ani ve snu nenapadlo! Největšími milovníky vína jsou totiž ctihodní  mniši a preláti ve Vatikánu ! Jejich zbožnými hrdly proteče za rok rovných 55 litrů požehnaného moku.

A kdo je na opačném konci žebříčku a dobrovolně nebo povinně "suší hubu" ? Jsou to obyvatelé Severní koreje,Pákistánu,Íránu,Indie a Číny.Tam ovšem jak výroba tak spotřeba vína prudce roste.

Z celkové spotřeby u nás činí cca dvě třetiny víno bílé a jednu třetinu červené.Prudce ovšem roste obliba růžových vín.Zatím co před deseti lety se vypilo pouhopouhých 10.000 litrů,loni to již bylo údajně přes čtyři miliony litrů ! A jen tak mimochodem - v nabídce naší vinotéky je skvělá růžová frankovka- víno,které se pije samo,víno,které pohladí po těle a po duši. Tož - přinděte koštnót,súsedé !

Víno rozvazuje jazyk,ale svazuje nohy !

* * * * *

Chlastat je zhoubné.Ale popíjet je zdravé,a navíc příjemné!

Nový web Spustili jsme nové webové stránky. Omlouváme se za nedostupnost některých sekcí.
Webové stránky vyrobila reklamní agentura Altrodesign.