Pálava-to je víno!

Vážení milovníci,příznivci a pijáci vína: máte-li rádi víno Pálava,čtěte pozorně až do konce.A předem se omlouvám,zkazím-li Vám chuť...

Kapka teorie a historie nikoho nezabije.Moštová odrůda Pálava byla vyšlechtěna křížením odrůd Tramín červený a Muller Thurgau a vděčíme za ni legendárnímu šlechtiteli a vinaři ing.Josefu Veverkovi,působícímu ve šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích a později v Perné.

Je to nádherně elegantní aromatická odrůda,vhodná k výrobě těch nejkvalitnějších vín až po ty nejjakostnější stupně-výběry z hroznů a bobulové výběry.

A jaká je v současné době situace na trhu s tímto vínem?Hanba mluvit!

Pálava je velice lahodné víno a proto se  velmi rychle stalo hitem.No-nekupte to,když litr téhle sudovky koupíte za nějakých 70-80kč.To je zadarmo.Má to ale háček-tato odrůda je totiž velmi vzácná: v roce 1999 jí bylo osázeno pouhopouhých 0.5% všech vinohradů,a v roce 2010 asi 1.1% plochy.A protože,viz výše,je to odrůda velmi kvalitní a vína z ní rovněž,pakticky veškerá její produkce se lahvuje.A ceny se pohybují vesměs od 200kč výše.Ale běžně i hodně přes tři stovky.Za sedmičku! Tak proč by ji nějaký vinař prodával jako sudovku za pár pětek? Jenže-koupíte ji v kdejaké "vinotéce".Kde se jí tedy tolik bere?Něco tu asi smrdí...

Tak jak to s tou Pálavou tedy je?

To máte tak: koupí se nějaký hodně laciný šmejd z jihu evropy,nejlépe hned celá cisterna.Přidá se k tomu 10-15% nějaké levné navoněné odrůdy(a někdy dokonce i opravdové Pálavy)a hlavně hodně cukru.Ten zařídí dvě věci-jednak přerazí pachutě té původní hnusné břečky a jednak zařídí,že se to dá pít.Vždyť je-li to sladké,musí to být dobré.A "Pálava" je na světě!

Dámy a pánové-nenechte ze sebe dělat blbce a nenechte se okrádat!

Výše uvedená fakta jsou příčinou,proč v naší vinotéce sudovou Pálavu nenajdete.Zato si můžete u nás koupit vynikající a rovněž příjemně nasládlé Rulandské šedé.Samozřejmě Vám mohu dodat i tu sudovou Pálavu.Tu opravdovou.Ale připravte si minimálně dvě kila za litránek.

        A nezapomeňte-kdo Vás ošidí s Pálavou,klidně Vás ošidí                                                                       i s ostatními víny!

 

Nový web Spustili jsme nové webové stránky. Omlouváme se za nedostupnost některých sekcí.
Webové stránky vyrobila reklamní agentura Altrodesign.