Největší vinné sudy

O největší lahvi na víno jste si již přečetli.A co sudy? Největší dosud používaný sud na  víno se u nás nachází pro změnu...také v Čejkovicích a také u Templářů! Vejde se do něho úctyhodných 20.250 litrů vína a podívat se na něj můžete v rozsáhlém komplexu obrovských sklepů,kde je v mnoha neméně velikých sudech uskladněno až půl milionu litrů vína! Sklepy prý byly původně budovány tak,aby jimi mohl projet naložený koňský povoz a jsou mimo jiné přímo propojeny s původní templářskou tvrzí,dnes zčásti přebudovanou na půvabný hotýlek.Pochopitelně s dodávkou vín ze sklepů a vinného archivu ctihodných rytířů.

x  x  x  x  x

Další z obřích sudů u nás můžete - poněkud překvapivě - najít téměř pod centrem Brna,v bývalých hlubokých klášterních sklepích.Do tohoto sudu byste mohli nalít téměř osmnáct tisíc litrů vína.Přesně 17.870.To by se to bumbalo...

x  x  x  x  x

Ovšem pozor! Oproti absolutně největšímu sudu, nalézajícímu se na našem území,jsou tihle dva úplní drobečci.Zdá se,že zbožní církevní preláti mívali k vínu zatraceně vřelý vztah,neboť i tento macek nalézá se v původním arcibiskupském sklepě,a to v Mikulově.Sud nechal v roce 1643 zhotovit kníže Dietrichstein,a mistr bednář prý na něm spolu s několika tovariši pracoval plných 273 dnů.Má průměr 5.2 metru,délku 6.2 metru a váží 26 tun! Obepíná jej 22 obručí,každá o váze okolo 300 kilogramů poctivého železa.Tloušťka fošen,tvořících plášť,je 15 centimetrů.A obsah? Maličkost - "pouhých" 101.400 litrů vína !!!Byl to takzvaný sud desátkový,do kterého se odvaděla daň z vína,neboli desátek.Jinými slovy všichni  poddaní-vinaři odváděli jeho knížecí milosti jednu desetinu výnosů z jimi obhospodařovaných vinic.

x  x  x  x  x

Úplně největší sud na světě byl ovšem ještě o kapánek větší.Stával ve sklepě saské pevnosti Königstein,a vešlo se do něj 238.600 litrů vína.Nechal jej léta páně 1725 zbudovat saský kurfiřt August Silný,aby tak trumfl sud pro změnu kurfiřta falckého z Heidelbergu.Ten byl prý jen o chlup menší.

x  x  x  x  x

 

Nový web Spustili jsme nové webové stránky. Omlouváme se za nedostupnost některých sekcí.
Webové stránky vyrobila reklamní agentura Altrodesign.